'Two tone' lackering i svart och grått. Sufflet i kanvas, skinnklädsel. Vänsterstyrd. Certifikat från 'British Motor Industry Heritage Trust nr: 95/8397. Importerad från Kalifornien, USA 1994.
Påställt 1995.
Senast godkända besiktning 2017-05-26.
Mätarställning 80189 miles.
MG TF 1500 tillverkades i 3400 exemplar, varav flertalet gick till USA.
Nyckel, instruktionsbok, reservdelar och dokumentation medföljer.
Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.
Åldersrelaterat slitage, lackskador mm. förekommer.
Påställt 1995.
Mätarställning 80189 miles.