FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Jacques Penel L'Aisné, St. Etienne 1710-1730.

3458074. FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Jacques Penel L'Aisné, St. Etienne 1710-1730.

Pistoler med stock av valnöt och riklig dekor av bland annat maskaroner. Familjen Penel var vapensmedar i flera generationer på 16- och 1700-talet och kallades för "La Dynastie des Armuriers Arquebusiers Penel à St Etienne".
Längd ca 43 cm.

Åldersrelaterat slitagge, stockar med skador. Ett riktmedel saknas. Fungerar i både halv- och helspänn.

Tema

Vårkvalitetsauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd ca 43 cm.

Tema

Vårkvalitetsauktion

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Leverans

: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Antal besök: 873