FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Jacques Penel L'Aisné, St. Etienne 1710-1730.
3458074. FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Jacques Penel L'Aisné, St. Etienne 1710-1730.
Pistoler med stock av valnöt och riklig dekor av bland annat maskaroner. Familjen Penel var vapensmedar i flera generationer på 16- och 1700-talet och kallades för "La Dynastie des Armuriers Arquebusiers Penel à St Etienne".
Längd ca 43 cm.
Åldersrelaterat slitagge, stockar med skador. Ett riktmedel saknas. Fungerar i både halv- och helspänn.
Längd ca 43 cm.