Bordsklocka med kvicksilverpendel, troligen Frankrike, 1:a 1900-talets andra hälft.

3452092. Bordsklocka med kvicksilverpendel, troligen Frankrike, 1:a 1900-talets andra hälft.

Trä, målat mörkbrunt. Profilerad bas Den rektangulära klockboxen slutar i en segmentkurva. Öppnat gavelement på ett blåst sätt. Elfenbensfärgad pappersurtavla med romerska index. Pendel med nyckellyft, timmarslag på klockan. HxBxD: ca. 51,5 x 27 x 13,5 cm.

Tecken på slitage, hammare träffar inte klockan. På baksidan saknas ett litet hörn på plinten. Impulsioner. En funktionell garanti tillhandahålls inte.

Gör en kostnadsfri värdering!

Föremålets betalsätt

BetalkortBanköverföring

Leverans

: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Adress

Gasstraße 4b
22761 Hamburg
Tyskland

Placering
Multi-Regal 3
Antal besök: 46