Bordsklocka med kvicksilverpendel, troligen Frankrike, 1:a 1900-talets andra hälft.
3452092. Bordsklocka med kvicksilverpendel, troligen Frankrike, 1:a 1900-talets andra hälft.
Trä, målat mörkbrunt. Profilerad bas Den rektangulära klockboxen slutar i en segmentkurva. Öppnat gavelement på ett blåst sätt. Elfenbensfärgad pappersurtavla med romerska index. Pendel med nyckellyft, timmarslag på klockan. HxBxD: ca. 51,5 x 27 x 13,5 cm.
Tecken på slitage, hammare träffar inte klockan. På baksidan saknas ett litet hörn på plinten. Impulsioner. En funktionell garanti tillhandahålls inte.