Vitlackad, s.k. gammal vit. Spjälad rygg. Stämplad i rött NÄSSJÖ MÖBELFABRIK NÄSSJÖ. Höjd 110, bredd 58, sitthöjd ca 40 cm.
Smärre bruksslitage.