344499. SKÅP, bemålad fur, Allmoge, 17/1800-tal.
Röd originalfärg, två lådor i sargen, två skåpluckor med innanförliggande hyllplan. Längd 157 cm, djup 47,5 cm, höjd 128,5 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, sprickor, märken, skador på lådfronter samt kraftig skada på ett hyllplan.