Pierre le Faguays för Le Verrier, en art deco-målad metallfigur, troligen zink, modellerad som en naken kvinna som dansar med ett band, på trappad marmorbas, stämplad Le Verrier Paris, och signerad ”Fayral” till bandet, 31 cm hög.
AF, knäppt vid båda fötterna och bandet, lite allmänt slitage också.