CARL SIGMUND LUBER. Bricka, flintgods samt nysilver, Jugend, Johann von Schwarzs, Nürnberg, samt ram Württembergische Metallwarenfabrik, WMF, Tyskland. 1896-1906.
344290. CARL SIGMUND LUBER. Bricka, flintgods samt nysilver, Jugend, Johann von Schwarzs, Nürnberg, samt ram Württembergische Metallwarenfabrik, WMF, Tyskland. 1896-1906.
Polykrom majolikaglasyr. Reliefdekor, i teknik med ursprung från Cuenca, i form av svan simmandes i sjö. Ram i nysilver.
Signerad och numrerad "S.R. 5013".
31,5 x 52 cm.
31,5 x 52 cm.