3441657. LIKÖRSET FÖR 6 PERSONER, GEISHA, JAPAN, TIDIGT 1900-TAL.
Japansk sprituppsättning för 6 personer, tidigt 1900-tal.
Består av en kanna med lock och sex små säckkoppar.
Tema: Geisha
Med röda golvmärken (tillverkad i Japan för speciell användning)
kruka:
Höjd ca. 17 cm
Fotbas: 5,5 x 5 cm
Kopp:
Höjd ca. 4 cm
Basdiameter: 3cm
Granskare: Dr. Dingwei Yin.
Inga skador på föremålet, gott skick, för tecken på ålder och användning, se bilder.