NILS HENRIK SJÖBORGS SAMLINGAR FÖR NORDENS FORNÄLSKARE 1824-1830 MED 166 GRAVERADE PLANSCHER MED DE TVÅ SÄLLSYNTA EXTRAPLANSCHERNA. FÖRSTA DELENS PLANSCHER I VACKER HANDKOLORERING + ETT HANDSKRIVET BREV FRÅN FÖRFATTAREN.

3430534. NILS HENRIK SJÖBORGS SAMLINGAR FÖR NORDENS FORNÄLSKARE 1824-1830 MED 166 GRAVERADE PLANSCHER MED DE TVÅ SÄLLSYNTA EXTRAPLANSCHERNA. FÖRSTA DELENS PLANSCHER I VACKER HANDKOLORERING + ETT HANDSKRIVET BREV FRÅN FÖRFATTAREN.

Sjöborg, Nils Henrik, professor m. m. , (1767 -1838). Samlingar för Nordens fornälskare (I-III), innehållande Inskrifter, Figurer, Ruiner, Verktyg, Högar och Stensättningar i Sverige och Norrige, med planscher. Första delen tryckte hos Fr. B. Nestius, Stockholm, 1822, andra och tredje delarna tryckta hos J. Hörberg, Stockholm 1824 resp. 1830. Tre 4:o-volymer i samtida bruna, marmorerade skinnband med förgylld ryggtext, rikt förgylld ryggdekor, gula snitt och marmorerade försättsblad. Det här exemplaret innehåller den sällsynta frontespisen av Elias Martin i första delen kolorerad och extraplanschen Salebystenen vid Dagsnäs på sid 28-29 i första delen. De flesta planscherna i första delen är vackert handkolorerade. Kolorerad frontespis, Vol. I. (XII), 140 sid + 43 planscher. Vol. II. Litograferat titelblad, (X), 204 sid. + 60 planscher. Vol. III. Frontespis, (VIII), 191 sid. +, 60 planscher.
Med följer ett 4-sidigt handskrivet brev som visserligen inte är signerat men som het enkelt måste vara skrivet av Nils Sjöborg. Det har rubriken "Förslag till utgifvande av Samlingar för Nordens Fornälskare och är en detaljerad beskrivning av bokprojektet.

Banden med en del lätta ytliga repor. Främre pärmen på tredje volymen lite skavd. Men väl sammanhållna och stiliga band. Inlagorna mest fräscha men smärre lagerfläckar förekommer här och var på planscherna, men aldrig hårt eller direkt störande.
Det handskrivna brevet om bokprojektet i mycket god kondition.

Tema

Bokauktion April

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Bokauktion April

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Leverans

: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Adress

Clemenstorget 7
222 21 Lund
Sverige

Placering
Bokhylla 11
Antal besök: 536