3426445. BLÅ OCH VIT TEKANNA, MED BLOMDEKOR, PORSLIN, 1800-TAL, PORSLIN, HÖJD CA. 9,5 cm.
Kinesisk porslinstekanna med blommig dekoration i blått på vit bakgrund, med ursprung i Kina från 1800-talet.
Längd x bredd x höjd: 8,5 x 13,5 x 9,5 cm.
Bra skick på grund av ålder, det finns en liten buckla på munnen, se bilder.