342590. ALVAR AALTO. VASER, glas, 4 st, "Savoy", Alvar Aalto, Iittala, Finland.
Klarglas, vit överfång samt röd. Gummistämplade Alvar Aalto, Höjd mellan 9,5 - 16 cm.
smärre repor på undersidan. Den lilla vasen/skålen i originalkartong.
Alvar Aalto (1898–1976)