Oval brosch av 585 roséguld, dekorerad med en lava-cameo föreställande en putto sittande på en bagge, med en blomkrans i händerna, L.34mm, W.40.5mm, legeringstestad, vikt: 26.92g.
Åldersanpassade tecken på slitage, små repor och tecken på oxidation, nål minimalt deformerad.