Litograferad i rött med mintgröna detaljer. Märkt "Ystad -Haparanda". Inskription på insidan av lock " Köp "Engwall Hellberg AB:s rostade kaffe i paket". Tillverkad av Hugo Brusewitz Bleckvarufabrik, Göteborg. Längd 35, bredd 12,5, höjd 17,5 cm.
Slitage, märken, repor, mindre bucklor.