341995. BIBLIOTEKSSTOL, trä och skinn, 1900-talets första hälft.
På fyra mässingsfötter. Svarvade framben. Fast stoppad rygg klädd i grönt skinn.
Sitthöjd 45 cm.
Rygghöjd 110 cm.
Bruksslitage, slagmärken, sprickor på armlän och ryggstöd, skinn med extensivt slitage.