3418077. JOSEPH HOFFMANN. ”EGG” gungstol i böjträ.
”Egg” gungstol gjord av svart böjträ, täckt med wienskt flätverk. Design från 1920-talet av Joseph Hoffmann (1870-1956) för Antonio Volpe. Återutgiven på 1980-talet.
Höjd ca. 91 cm
Bredd ca. 72 cm
Längd (med utfällt fotstöd) ca. 160 cm
Sitthöjd ca. 54 cm
När den är hopfälld, ca. 115 x 72 x 72 cm.
Med små tecken på slitage. Sittplats synligt stressad. En skada på nätet vid en del av sätet.
Höjd ca. 91 cm
Bredd ca. 72 cm
Sitthöjd ca. 54 cm