JOSEPH HOFFMANN. ”EGG” gungstol i böjträ.

3418077. JOSEPH HOFFMANN. ”EGG” gungstol i böjträ.

”Egg” gungstol gjord av svart böjträ, täckt med wienskt flätverk. Design från 1920-talet av Joseph Hoffmann (1870-1956) för Antonio Volpe. Återutgiven på 1980-talet.

Höjd ca. 91 cm
Bredd ca. 72 cm
Längd (med utfällt fotstöd) ca. 160 cm
Sitthöjd ca. 54 cm
När den är hopfälld, ca. 115 x 72 x 72 cm.

Med små tecken på slitage. Sittplats synligt stressad. En skada på nätet vid en del av sätet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca. 91 cm
Bredd ca. 72 cm
Sitthöjd ca. 54 cm

Antal besök: 655