ROMERSKA BRONSORNAMENT, BL.A PHALERA, MÖJLIGEN 0-700 E.KR.

3410878. ROMERSKA BRONSORNAMENT, BL.A PHALERA, MÖJLIGEN 0-700 E.KR.

Diverse ornament:
4 st militära insignier, 2,5x2,5 - 3x3 cm.
2 st spännen, ca 2,5x3,5 cm
Spänne, 4,5x3,5 cm.
Sköldformat spänne, ca 3x2,5 cm.
Phalera, ornament som kan liknas vid en form av medalj, diameter ca 2,5 cm.

Delvis dokumenterade jordfynd med osäker proveniens. Många delar inköpta online hos antikaffärer runt om i världen.

Åldersrelaterat slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diverse ornament:
2 st spännen, ca 2,5x3,5 cm
Spänne, 4,5x3,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Antal besök: 754