BORDSLAMPA, glas, Carl Fagerlund, Orrefors, signerad RD 1566, 1900-talets senare hälft.

341016. BORDSLAMPA, glas, Carl Fagerlund, Orrefors, signerad RD 1566, 1900-talets senare hälft.

Inneslutande blå glasmassa. Skärm av tyg och plast. Signerad undertill. Etikettmärkt Orrefors, Sweden. Märkt på metall nedanför glödlampa: 60 W, RD 1566, Orrefors.
Höjd inklusive skärm 55 cm.

Bruksslitage, skärm med bucklor och sprickor i plast.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd inklusive skärm 55 cm.

Antal besök: 2 850