RÖRSTRAND PORSLIN, blandat parti, omkring 1960 - 1970
Designad av Marianne Westman
En samling av designserien ”Picnic” och ”Pomona”
Inredningen i picknickserien (handmålade, glaserade) visar stiliserade grönsaker (sparris, gurka, rödkål, ärter, rödkål, svamp, kronärtskocka, rovor) som är fästa på utsidan av en tallrik (37,5 x 17,5 cm) vid kanten.
Märke: Rörstrand Sverige handmålad OVENWARE ”PICNIC”, underglaserad.
Inredningen i Pomona-serien (delvis tryckt och delvis handmålad, glaserad) visar också stiliserade grönsaker och bladverk.
Märke: Rörstrand Sverige ”POMONA”, underglaserat.
Samlingen består av:
Djupa plattor 4x (diameter 20cm) (serie: Pomona)
Stora plattor 4x (diameter 25cm) (serie: Pomona)
Medium plattor 3x (diameter 22,5 cm) (serie: Pomona)
Små tallrikar 4x (diameter 18.5cm) (serie: Pomona)
skålar 1 vardera
(diameter 17 och 23 cm, njurformad skål ca 26 cm) (Picnic-serien)
plattor 3x
Mått 37,5 x 17,5, 29,5 x 23, 36 x 28 cm (Picnic-serien).
Gott skick med små tecken på slitage på grund av ålder. Partiella nagg.
Designad av Marianne Westman
Samlingen består av:
skålar 1 vardera
plattor 3x