SOPPTERRIN, Rörstrand, samt KAKFAT, Avon Cottage, porslin, 1900-tal.

340617. SOPPTERRIN, Rörstrand, samt KAKFAT, Avon Cottage, porslin, 1900-tal.

Kakfat med två plan märkt Avon Cottage, Wedgwood & CO LTD, England. Höjd inklusive metallstomme 25 cm.
Soppterrin med två hänklar och lock märkt Rörstrand. Längd 30, totalhöjd 20 cm.

Bruksslitage, soppterrin med avslagen knopp, sprickor på lock samt krackelyr. Knopp medföljer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 322