SOPPTERRIN, Rörstrand, samt KAKFAT, Avon Cottage, porslin, 1900-tal.
340617. SOPPTERRIN, Rörstrand, samt KAKFAT, Avon Cottage, porslin, 1900-tal.
Kakfat med två plan märkt Avon Cottage, Wedgwood & CO LTD, England. Höjd inklusive metallstomme 25 cm.
Soppterrin med två hänklar och lock märkt Rörstrand. Längd 30, totalhöjd 20 cm.
Bruksslitage, soppterrin med avslagen knopp, sprickor på lock samt krackelyr. Knopp medföljer.