PAULA VON WAECHTER. ”The Green Cabinet”, akvarell, skylt. ”P. v. Wächter”.
340459. PAULA VON WAECHTER. ”The Green Cabinet”, akvarell, skylt. ”P. v. Wächter”.
”Der Grüne Schrank”, akvarell på papper, inredningsscen av bonderum med ett grönt skåp avbildat.
Akvarellen är signerad ”P. v. Wächter” längst ner till vänster.
Baknot: ”P. von Wächter, Stuttgart Heusteigstraße 57" ”Gröna Skåpet” ”120. ??.”
Klistermärke på baksidan: Kunsthandlung Bressel och Kusch Stuttgart.
Paula von Wächter:
Hon föddes i Ulm 1860 och dog i Stuttgart 1944.
Paula von Wächter var student vid F. Keller i Stuttgart och var också tillfälligt vid Julian Academy i Paris.
dimensioner: 45, 51.5 cm (höjd x bredd).
Bra tillstånd av bevarande. Inramad bakom glas.
Ramar 'med delvis slitage.
Paula von Wächter:
Ramar 'med delvis slitage.