EMILE PUIFORCAT. Bestickdelar, sterling silver, empire, Paris, Frankrike, 1800-tal. Vikt 1668 gram.

340037. EMILE PUIFORCAT. Bestickdelar, sterling silver, empire, Paris, Frankrike, 1800-tal. Vikt 1668 gram.

Dekor i form av lagerkransar med band med graverat monogram i medaljong. Stämplad med Emile Puiforcat´s mästarstämpel samt Minerva-huvudet.

11 st gafflar, längd 19,7 cm. Vikt 864 gram.
9 st skedar, längd 21,8 cm. Vikt 727 gram.
3 st desserskedar, längd 14,5 cm. Vikt 77 gram.

Bruksslitage, en sked med kraftigare slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 606