3397391. Bordsklocka, Frankrike, omkring 1890.
Svart sten, graverad och huggen med guldbrons/mässing, förgylld. Rektangulär bottenplatta med räfflad kant. Det mycket rektangulära klockfodralet flankeras av dekorativa element med kammar och C-swing. Cirkulerande äggsticka på ramen. På den elfenbensfärgade urtavlan med arabiska index, mässingsplatta med öppna genombrottsdekorationer. Pendel med nyckelhiss och halvtimmes klocka. HxBxD: ca. 38,5 x 45 x 14 cm.
Dedikationsetikett på basen.
Bra skick med partiella tecken på slitage. En funktionell garanti tillhandahålls inte.
Dedikationsetikett på basen.