Bordsklocka, Frankrike, omkring 1890.

3397391. Bordsklocka, Frankrike, omkring 1890.

Svart sten, graverad och huggen med guldbrons/mässing, förgylld. Rektangulär bottenplatta med räfflad kant. Det mycket rektangulära klockfodralet flankeras av dekorativa element med kammar och C-swing. Cirkulerande äggsticka på ramen. På den elfenbensfärgade urtavlan med arabiska index, mässingsplatta med öppna genombrottsdekorationer. Pendel med nyckelhiss och halvtimmes klocka. HxBxD: ca. 38,5 x 45 x 14 cm.
Dedikationsetikett på basen.

Bra skick med partiella tecken på slitage. En funktionell garanti tillhandahålls inte.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Dedikationsetikett på basen.

Nycklar saknas.

Antal besök: 398