ALY BEN SALEM. Kvinna samt Mansporträtt, glasmålning, signerad.

339708. ALY BEN SALEM. Kvinna samt Mansporträtt, glasmålning, signerad.

Aly Ben Salem Tunisisk/ Svensk bildkonstnär, (1910- 2001 )
I hans konstnärliga produktion återfinns, glasmålningar, och
gouachemåleri i pastellfärg med inslag av guld, silver och emalj.
Motiven är ofta eleganta damer med vackra djur.
Mått 25 x 20 cm.

Bruksslitage.

Aly Ben Salem (1910–2001)

Gör en kostnadsfri värdering!

Mått 25 x 20 cm.

Bruksslitage.

Aly Ben Salem (1910–2001)

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 154