Originalmålning i rött med monogram "BHAS HSJD" samt daterad 1862. Längd 44 cm, bredd 29 cm, höjd 19 cm.
Bruks- och åldersrelatrat slitage, senare låsbricka samt gångjärn, utbytt lås.