3392605. VÄGGKLOCKA, USA, 1800-TAL.
Det rektangulära fodralet med fyrkantig urtavla signerad J.C.Brown, dubbel tågrörelse, 73 cm hög, 41,5 cm bred, med två vikter och nyckel.
Några fanerflisar, färg sliten på den nedre halvan av glasdörren, arbetsskick okänt, i behov av uppmärksamhet.