PARTI KANNOR i porslin och keramik, 5 st, bla Langenthal, Schweiz.
338756. PARTI KANNOR i porslin och keramik, 5 st, bla Langenthal, Schweiz.
Porslin,
Dekor med fjäril, höjd 14 cm, stämplad Arabia, Made in Finland
Ett par med dekor av blommor, höjd 16 cm
Med hänkel och förgyllning, höjd 16 cm, stämplad Langenthal
Kanna i keramik, höjd 11 cm, stämplad "Blanche", Rörstrand, Lönegren.
Bruksskick
Repor
Slitage
Bottennagg på Arabiakannan.
Porslin,
Bruksskick
Repor
Slitage
Bottennagg på Arabiakannan.