338501. GOLVUR, trä, Stjärnsund, daterat 1816.
Målad dekor av blomster. Urtavla märkt Joh: AXX(?) Grusell, Stjernsund. Pendel samt lod medföljer ej.
Totalhöjd ca 229 cm.
Åldersrelaterat slitage, senare bemålat, färgsläpp, krackelyr, smärre skador, glipa i trät nedtill, lucka till huv något lös, minutvisare saknas, stomme kapad nedtill (del medföljer).
Nycklar saknas.