OBIER OSCAR. ”Porträtt av enes Mannes”, olja på duk, signerad. ”Obier Oscar,” Dat. 1925.
338363. OBIER OSCAR. ”Porträtt av enes Mannes”, olja på duk, signerad. ”Obier Oscar,” Dat. 1925.
Obier Oscar, porträtt av man, olja på duk, signerad övre främre höger: Obier Oscar 1925, daterad: 1925.
Mått: 59 x 47 cm (höjd x bredd)
Obier Oscar:
Oskar (Friedrich Heinrich) Obier (23 augusti 1876 i Militsch/Schlesien - 8 augusti 1952), scennamn Oscar Obier, var en tysk sen impressionistisk målare vid Stuttgart-skolan Reiniger och Pleuer.
Han skapade oljemålningar baserade på verk av gamla mästare, porträtt, landskapsmålningar och elfenbensmålning i miniatyrformat.
Viktiga utställningar:
1913 Stor konstutställning Stuttgart för invigningen av konstbyggnaden i Stuttgart Artists' Association
Bra tillstånd av bevarande. Inramad Delvis flagning av färg och repor över pannan/håret. En målning som talar för den schwabiska sena impressionismen i Stuttgart-området.
Obier Oscar:
Viktiga utställningar: