BEN WILLIKENS. ”Rum med handfat”, Signerad och daterad.

338361. BEN WILLIKENS. ”Rum med handfat”, Signerad och daterad.

Ben Willikens, ”Rum med handfat”, Silkscreen (efter samma. Gouache), 1990, signerad (nedre höger fram) och daterad (1990).

Mått: 56,5 x 70 cm (höjd x bredd)

Ben Willikens
(21 juni 1939 i Leipzig)

Weissenhof-gården byggd på Stuttgarts Killesberg är ett av de viktigaste vittnesmålen om ”nybyggnation” i Tyskland. Under mästerlig ledning av Mies van der Rohes och 17 arkitekter från Tyskland, Österrike, Holland och Schweiz byggdes 21 hus med totalt 63 lägenheter.
Ben Willikens har behandlat arkitektur som ingen annan målare. i alla fall, han tolkar de nuvarande byggnaderna på sitt eget strikt sammansatta sätt och förvandlar dem till ett slags ”scenutrymme i grisaille” eller till en monokrom monumentalitet. De är konstnärliga dialoger, på sin egen nivå, som han reducerar till ett ljusmörkt förhållande och till sin egen karaktär. De är rumsliga förhållanden i strikt konjugerad form som framkallar ambivalens hos respektive betraktare, såväl som ordnad uppfattning. Det är de associativa tankarna i panelmålning som stänger en bro från det förflutna till det allestädes närvarande ögonblicket av kontemplation.
Ytterligare verk av Ben Willikens, såsom dukar och gouacher - förvärvades av ”Daimler Art Collection” för Kunstmuseum Stuttgart och gjordes tillgängliga för det på permanent lån.

Mycket bra tillstånd av bevarande. Inramad bakom glas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ben Willikens
(21 juni 1939 i Leipzig)

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 1 447