Kontorsstolar/'Tulip stol' 'FK 6725' av Preben Fabricius & Jørgen Kastholm för Kill International/Walter Knoll. Design från 1960-talet, Danmark. Glasfiberskal med svart läderöverdrag, trestjärnig bas i aluminium på hjul. Roterbar
ca H 106 cm x B 73 cm x D 60 cm, höjd 43 cm.
Betydande tecken på ålder och användning. Läder rivet i hörn och kanter, repor på plats.