3376472. YRJÖ EDELMANN, (Sverige, 1941-2016), "MAGNETIC BLUE FIELD OF ENERGY", signerad och daterad Y.Edelmann 2007, olja på duk.
ca 42,5x53 cm
Proveniens; Inköpt Edsvik Konsthall, 2007.
Yrjö Edelmann Konstnär (1941–2016) finsk/svensk bildkonstnär född i Helsingfors. Edelmanns målningar är illusionistiska med en ljus färgskala påverkade av amerikansk fotorealism. Han är mest känd för sina mycket speciella trompe-l'œil motiv, där hans superrealistiska motiv med skrynklat papper, kuvert och servetter väckte stort internationellt intresse. Edelmanns skapande utmanar våra sinnen. Det är en lek med färg och form. I sin superrealistiska stil går vaggas vi in i drömlik bild, där vi svävar mellan verklighet och dröm. Som i ett töcken mellan realitet eller fantasi.
ca 42,5x53 cm