337359. DOSA, empire, troligen sköldpadda med hår- och piquearbete i förgylld metall, tidigt 1800-tal.
Diameter ca 6 cm. Höjd ca 2 cm.
UV-sedd märkning på undersida lock "is" samt möjligen "48".
Slitage, dekordelar saknas, nagg. Troligen renoverad. Rester efter limning.