Skålar med järnröd dekor 'gai xu hong-paletten' i form av fladdermöss, granatäpplen, persikor, citronfrukter samt Shou-symboler, vilka symboliserar långt liv, lycka och framgång i livet samt hoppet om många barn, kanten i övrigt belagd med guld.
Höjd 2,4 cm
Diameter 6,9 cm
Proveniens: dansk kvinna bosatt i Peking från 1959-1961, som i denna period fick ihop en stor uppsättning av just dessa servisdelar som ofta har använts i samband med födelsedager och bröllop.
Bruksslitage.
Höjd 2,4 cm
Diameter 6,9 cm
Bruksslitage.