SKÅLAR, 2 st, porslin med järnröd dekor, märkt Guangxu och sannolikt från tiden.

337287. SKÅLAR, 2 st, porslin med järnröd dekor, märkt Guangxu och sannolikt från tiden.

Skålar med järnröd dekor 'gai xu hong-paletten' i form av fladdermöss, granatäpplen, persikor, citronfrukter samt Shou-symboler, vilka symboliserar långt liv, lycka och framgång i livet samt hoppet om många barn, kanten i övrigt belagd med guld.
Höjd 5 cm
Diameter 12,4 cm

Proveniens: dansk kvinna bosatt i Peking från 1959-1961, som i denna period fick ihop en stor uppsättning av just dessa servisdelar som ofta har använts i samband med födelsedager och bröllop.

Bruksslitage och en skål med aningen nött kant.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 5 cm
Diameter 12,4 cm

Antal besök: 910