ALBERT HENNIG (1907-1998). komposition.

3367065. ALBERT HENNIG (1907-1998). komposition.

Albert Hennig (1907-1998), komposition, akvarell, signerad, ca. 10,5 x 16 cm, inramad bakom passepartout och glas, med ram ca. 28 x 35 cm

Hennig följer Bauhaus-traditionen och anses vara en del av den ”förlorade generationen”. Hans lärare inkluderade också Josef Albers, Wassily Kandinsky och Paul Klee. Efter 2. Under andra världskriget var Hennig aktiv i DDR.

Ej inramad, undersökt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ej inramad, undersökt.

Antal besök: 476