ALBERT HENNIG (1907-1998). Abstrakt komposition.

3367044. ALBERT HENNIG (1907-1998). Abstrakt komposition.

Albert Hennig (1907-1998), abstrakt komposition, akvarell, signerad, bakåtskiss med kulspetspenna, ca. 11 x 16 cm, inramad bakom passepartout och glas, med ram ca. 28 x 35 cm

Hennig följer Bauhaus-traditionen och anses vara en del av den ”förlorade generationen”. Hans lärare inkluderade också Josef Albers, Wassily Kandinsky och Paul Klee. Efter 2. Under andra världskriget var Hennig aktiv i DDR.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 520