DRÄKTSPÄNNE, vikingatid/anglosaxisk, ca 800-1100 e Kr, i form av drakliknande djur, kopparlegering.

3366946. DRÄKTSPÄNNE, vikingatid/anglosaxisk, ca 800-1100 e Kr, i form av drakliknande djur, kopparlegering.

Största mått ca 5 cm

Proveniens: Samling Herbert Inman, England, tidigt 1900-tal, där efter i annan engelsk privatsamling och svensk sådan sedan 1990-talets slut.

Jordfynd.

Gör en kostnadsfri värdering!

Största mått ca 5 cm

Jordfynd.

Antal besök: 237