GENNARO GUGLIELMI (1804-1887). 2 porträtt av ett veronesiskt par.
3362514. GENNARO GUGLIELMI (1804-1887). 2 porträtt av ett veronesiskt par.
2 målningar: Gennaro Guglielmi (1804-1887), porträtt par av ett veronesiskt par, olja på duk, signerade 1862, båda signerade, även kvinnoporträttet daterat, båda i en oval ca. 64 x 52 cm, i original ovala stuckaturramar, ca. 93 x 70 cm.
Bra restaurerat skick (2019), dukar tvivlade, rengjorda och professionellt retuscherade på platser, originalramar reparerades också, restaureringsrapport från Marina Fernezir, Zagreb finns tillgänglig.