EGON EIERMANN. Vilda spieth. 'SE 66' stol.

3354217. EGON EIERMANN. Vilda spieth. 'SE 66' stol.

Fåtölj ”SE 66” av Egon Eiermann för Wilde Spieth från 1950-talet. Sits och rygg av svartlackerad plywood, stålrörsram.

ca H 83 cm x B 62 cm x D 45 cm, höjd 45 cm.

Betydande tecken på ålder och användning är närvarande. repor och stötar. spår av rost. Stolens sätesskal är skakigt, en skruvgänga är trasig.
Basen måste svetsas om.

Gör en kostnadsfri värdering!

Basen måste svetsas om.

Antal besök: 532