KATI METS. "Free Dawit". Lambdaprint på akvarellpapper. Signerad.
335330. KATI METS. "Free Dawit". Lambdaprint på akvarellpapper. Signerad.
"En fågel öppnar sin näbb och sjunger outtröttligt: Free Dawit!
Sången dånar i vågorna och tränger in i trädens viskningar. Den vet inga gränser. Den färdas långa sträckor, över hav och land. I varje skrymsle kan viljan till frihet ta sig in.
När fågeln öppnar näbben och släpper ut orden, förvandlas de från en önskan, till en begäran, till en visshet. Det kommer att ske. Det ska ske. Det har redan hänt.
Från free Dawit, till Dawit (is) free." Kati Mets
16,5 x 22,5 cm.
Oramad.
16,5 x 22,5 cm.
Oramad.