3344356. MATBORD, 1940/50-tal.
Mahognyfanerad skiva, ben i bok med mässingsskoning. Två iläggsskivor à 41 cm i utdragbara lådor på kortsidorna Längd 135, bredd 79, höjd 74 cm.
Bruksslitage, skivan delvis blekt med smärre fläckar. Smärre skrap- och stötmärken.