BORDSURTOUT och LANTERNA, glas och metall. 1800-tal.

334414. BORDSURTOUT och LANTERNA, glas och metall. 1800-tal.

Tre flaskor med i munblåst glas med olivslipad dekor. Höjd inklusive ställning, 39 cm. Lanterna, höjd 27,5 cm, enligt uppgift från Kapten Böljas båt.

Bruksslitage, senare bemålning, en flaska med utbytt propp.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 733