334414. BORDSURTOUT och LANTERNA, glas och metall. 1800-tal.
Tre flaskor med i munblåst glas med olivslipad dekor. Höjd inklusive ställning, 39 cm. Lanterna, höjd 27,5 cm, enligt uppgift från Kapten Böljas båt.
Bruksslitage, senare bemålning, en flaska med utbytt propp.