334053. BORDSLAMPA, "Simris", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.
Lackad plåt, stativ av metall och läderklädd fotplatta
Två ljusfästen, 25 och 40 watt
Reglerbar höjd ca 50 cm.
Bruksskick
Galler saknas
El ej funktionstestad.