KAFFESERVISDELAR i porslin, 41 st, Köning pr. Tettau, Tyskland.
333919. KAFFESERVISDELAR i porslin, 41 st, Köning pr. Tettau, Tyskland.
Dekor i vinrött med förgyllning
11 kaffekoppar, höjd 5 cm
12 kaffefat, 12,5 cm
12 assietter, diameter 17 cm
Sockerskål, höjd 12 cm
Gräddkanna, höjd 10 cm
Kanna, höjd 20,5 cm
3 askfat, diameter 9 cmbruksskick.
11 kaffekoppar, höjd 5 cm
12 kaffefat, 12,5 cm
12 assietter, diameter 17 cm
Sockerskål, höjd 12 cm
Gräddkanna, höjd 10 cm
Kanna, höjd 20,5 cm