6 ljusarmar. 6 ljuspunkter. Höjd ca 65 cm Diameter ca 55 cm. Proveniens: Har tillhört konstnären Per Ekström "Solmålaren" (1844 - 1935).
Ej genomgången. Åldersslitage. Ljusmanschetter borrade för el.