MATSALSGRUPP, 11 delar, björk, 2 iläggsskivor, Karl Johan stil, 1940-tal.
333660. MATSALSGRUPP, 11 delar, björk, 2 iläggsskivor, Karl Johan stil, 1940-tal.
Tillverkad av Yngve Iverson, Småland
Bord diameter ca 114, höjd 77 cm
2 Iläggsskivor bredd 50 cm
8 Stolar rygghöjd 87, sitthöjd 47, sittdjup 38 cm.
Bordets skiva med fläckar, smärre repor. En iläggsskiva i annat material. I övrigt bruksslitage.
Stolar med bruksslitage samt en stol saknar sits. Stolar med 2 olika mönster.
2 Iläggsskivor bredd 50 cm