Lärarinna från det inredda klassrummet.
Höjd ca 177 cm
Proveniens: Interiör från privatägt museum i Nötabråne, Asarum. Övervåningen inredd som ett kapell, undervåningen uppdelad i olika rum bl.a. som ett klassrum från sekelskiftet 18-1900 och en lanthandel med diverse tillbehör som kunde behövas av bönder förr.
Färgtapp, krackeleringar, ej fullständigt genomgången, tycks vara hel. Smuts.
Höjd ca 177 cm