SKYLTDOCKA, lärarinna, 1920-tal.

3335864. SKYLTDOCKA, lärarinna, 1920-tal.

Lärarinna från det inredda klassrummet.
Höjd ca 177 cm

Proveniens: Interiör från privatägt museum i Nötabråne, Asarum. Övervåningen inredd som ett kapell, undervåningen uppdelad i olika rum bl.a. som ett klassrum från sekelskiftet 18-1900 och en lanthandel med diverse tillbehör som kunde behövas av bönder förr.

Färgtapp, krackeleringar, ej fullständigt genomgången, tycks vara hel. Smuts.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 177 cm

Antal besök: 802