LANTERNA, koppar och glas, märkt HG, 1900-tal.

333549. LANTERNA, koppar och glas, märkt HG, 1900-tal.

Märkt med HG samt M omgiven av tre kronor och numrerad 41140 i stomme och på glaset, möjligen för Svenska Flottan. Höjd 30 cm.

Slitage. Anlupen och patinerad koppar. Senare elektrifierad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 234