CARL HERMAN BENCKERT J:R. Toalettbord / sminkbord, valnötsfanér, nyrokoko, Stockholm, 1800-tal.

333112. CARL HERMAN BENCKERT J:R. Toalettbord / sminkbord, valnötsfanér, nyrokoko, Stockholm, 1800-tal.

Skuren dekor o form av eklöv med ekollon och festonger. Två stycken lådor på skivan samt tre lådor i sargen.
Beställd av Fru Å. Undén, Berenice Avenue 1821, Chicago, Illinois, U.S.A, noterat i rödkrita på spegelns baksida.

Höjd 166 cm, bredd 97,5 cm, djup 54 cm.

Carl Herman Benckert J:r (1838 -1909).
Svensk möbel- och inredningssnickare av den gamla skolan och stark motståndare till mekaniseringen av möbelsnickeriet vid skråväsendets upphörande 1846.

C.H. Benckert J:r erhöll sitt gesällbrev 1855 och studerade därefter i Paris där han lärde sig att arbeta med intarsia. År 1866 fick han bronsmedalj för sina utställda arbeten på Stockholmutställningen.

Mellan åren 1895-1899 anlitades C.H. Benckert J:r att tillverka träinredningarna i Hallwylska palatset, bl.a. utförde han intarsian i lilla salongen, inredningen i porslinsrummet och mottagningsrummets antika schweiziska ekpaneler som renoverades. Kapprummets paneler i valnöt med intarsia utfördes av hans hustru Sigrid Benckert, samt vapenrummets furupaneler, sängkammarens boaseringar och stora entrédörren. De beställningar som Benckert fick på nytillverkningar var kopior av äldre möbler, så kallade stilmöbler, då Wilhelmina von Hallwyl inredde hemmet med antika möbler och konstföremål i arkitektritade rum i historicerade stilar. Benckert tillverkade också alla sängar, rakbord och tvättställ till husets sovrum, gästrum och till tjänstefolkets rum. Även mycket andra småföremål, som handdukshållare och tavelramar, tillverkades av Benckerts verkstad.

Bruks-och åldersrelaterat slitage, krön på spegeln med skada, något blekt på skivans ovansida.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 5 219