JAN "KNIV JOCKE" OLSSON. Kniv, signerad "Jocke". 1900-tal.

333103. JAN "KNIV JOCKE" OLSSON. Kniv, signerad "Jocke". 1900-tal.

Skaft av mauserbjörk, damaskblad av Conny Persson, Los, signerad CP, Los, Hälsingland. Bladlängd 80 mm. Slida i läder med dekor av silver. Totallängd 240 mm.

Jan "Kniv Jocke" Olsson, från Sörböle i Sundsvall, är en samtida legendar när det gäller knivmakeri. Han har vunnit otaliga tävlingar, bl.a. Nordiska mästerkapen för knivmakare tretton gånger. Bladet av smeden Conny Persson från Los, är liksom Jan, mångfaldigt belönad för sina damastblad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 5 097